26 грудня 2016
Податкова реформа 2017: акцизний податок та інші зміни

20 та 21 грудня парламент прийняв законопроекти №№ 5132 та 5368, які вносять важливі зміни до  Податкового кодексу. Фінальний текст законопроектів буде доступний після того, як вони будуть підписані Президентом України та офіційно опубліковані.

НАЙБІЛЬШ ВАЖЛИВІ ЗМІНИ

Законопроект № 5132 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України  щодо забезпечення збалансованості   бюджетних  надходжень у 2017 році»:

Підвищення акцизного податку

Підвищено акцизи на виноробну та слабоалкогольну продукцію - на 12%, на міцні алкогольні напої - на 20%. Ставка для натуральних вин залишається без змін.

Законопроект №5368 «про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо покращення інвестиційного клімату в Україні)»:

Акцизний податок та маркування алкогольної продукції

 • Немаркованими вважаються алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми сплаченого акцизу не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари  та  розміру ставок акцизного податку: 1) для алкогольних напоїв вироблених в Україні – діючих на дату розливу продукції; 2) для алкогольних напоїв іноземного виробництва – діючих на момент виробництва марки.
 • Законодавець вводить поняття «окуповані території». Платники податків, місцезнаходженням яких є тимчасово окупована територія та/або які здійснюють виробництво (імпорт) алкогольних напоїв на цій території, не мають права замовляти марки акцизного податку для маркування такої продукції, а також забороняється ввезення такої продукції на іншу територію України.
 • Для платників податків, місцезнаходженням чи місцем здійснення діяльності яких є тимчасово окупована територія, зупиняється дія положень Податкового кодексу щодо (і) операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню чи які звільняються від оподаткування (пунктів 213.2 та 213.3 статті 213 ПКУ), а також (іі) щодо особливостей оподаткування алкогольних напоїв та етилового спирту (ст.ст. 225, 229 ПКУ).

В частині адміністрування

 • Адміністрування всіх баз даних залишається у віданні Державної фіскальної служби України, передачі цієї функції Мінфіну на разі не буде.
 • Ліквідація податкової міліції та створення нового органу – фінансової поліції, але потребується прийняття спеціального закону.
 • Запровадження повноцінного електронного кабінету платника податків.

Трансфертне ціноутворення

 • Запроваджено цілу нову систему штрафів по ТЦО, запроваджено штрафи окремо за неподання, окремо за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції, та документації з трансфертного ціноутворення, неповне відображення контрольованих операцій у поданому звіті.
 • Збільшено пороги для визнання операцій контрольованими ТЦО: 1) поріг по загальному річному доходу збільшено з 50 до 150  млн. грн. за податковий (звітний) рік; 2) поріг по операції з одним контрагентом збільшено з  5 до 10 млн. грн. за  рік.

В частині податку на прибуток

 • Уточнено застосування обмеження по віднесенню на витрати процентів, що виплачуються на користь нерезидентів – таке обмеження стосується виключно виплат на афілійованих нерезидентів.
 • Проценти по кредитам (позикам), які були профінансовані за рахунок випуску євробондів за кордоном звільняються від 15% податку на репатріацію, якщо кредит (позика) отриманий до кінця 2018 року. Пізніше- ставка податку на репатріацію – 5%.

В частині податку на додану вартість

 • Запровадження механізму зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до неї, зареєстрованій в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) після 1 липня 2017.
 • Збільшення терміну реєстрації податкових накладних та розрахунку коригування  до таких накладних в ЄРПН з 15 днів до 1). останнього дня календарного місяця, якщо вони були складені з 1 по 15 число того ж місяця; чи до 2). 15 календарного дня календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені з 16 по останній календарний день.
 • Повернення переплат платника з ПДВ виключно на рахунок в системі електронного адміністрування (СЕА).
 • У податковій накладній (ПН) обов’язково вказується  код УКТ ЗЕД для товарів та код ДКПП для послуг.
 • Єдиний реєстр на бюджетне відшкодування ПДВ замість існуючих двох.
повернутися назад