28 грудня 2016
Про підсумки 2016 у юридичному бізнесі та очікуваннях на 2017 | коментар Сергія Свириби та Оксани Ільченко, «Юридична газета»

Кінець року… Час підбивати підсумки, аналізувати пройдений шлях, радіти позитивним моментам та зробити висновки з негативних. Яким цей рік був для юридичного бізнесу? Відповіді його представників можна об’єднати під одним девізом: «2016 – рік різноманітності».

Однозначно відповісти на питання, яким шляхом рухався юридичний бізнес нашої країни за останній рік, складно. З одного боку, з вітчизняного ринку пішло кілька міжнародних компаній, не побачивши сенсу у продовженні своєї роботи через спад ділової активності в країні. З іншого боку, вони надали карт-бланш для вітчизняних юрфірм, які скористалися цією ситуацією на свою користь.

Поява нових гравців на ринку свідчить про те, що кризові явища в країні не настільки всеосяжні. Проте нові гравці повинні вести свій бізнес по-новому: в аспекті мислення, підходів до роботи, позиціонування себе на ринку. Як наслідок, спостерігається нестримна конкуренція, що змушує досвідчених гравців ринку поглянути на свою BD-cтратегію іншими очима – «освіжити» погляд.

У часи, коли клієнт не хоче «переплачувати» юридичному раднику, а намагається вирішити правові питання силами власного юридичного департаменту, юридичні фірми мають «переобладнати» свою роботу, виходячи саме з потреб клієнтів. Останні з кожним днем стають більш прискіпливими до вибору потенційного юридичного радника та більш вимогливими до наявного. Консультація – це прекрасно. Однак сьогодні, з шаленим темпом розвитку технологій, якщо добре постаратися, то можна самостійно знайти будь-яку необхідну інформацію. Клієнт потребує щось більше – готовий комплекс заходів для вирішення його проблеми, робота на результат. Тим юридичним фірмам, які вміють дати клієнту те, що йому потрібно, завжди буде місце у висококонкурентному океані юридичних послуг.

В цілому, представники юридичного бізнесу оцінюють 2016 р. як більш позитивний, у порівнянні з попереднім. Спостерігається навіть деяке зростання бізнес-активності. Залишаються оптимістичними прогнози юристів стосовно перспективи на майбутній рік. Однак для цього і держава (в особі законодавця), і суспільство, і бізнес повинні докласти чималих зусиль.

У будь-якому випадку всі зміни є природними та завжди приводять до кращого. Юридичний бізнес із нетерпінням чекає наступного року, який має бути достатньо перспективним. Побачимо, що принесе нам наступний етап судової реформи – зміни у процесуальному законодавстві, новий закон про адвокатуру та виключне право адвоката на представництво інтересів клієнтів у судах. Також цікаво, як запрацюють створені «з чистого листа» найвпливовіші гілки суддівської влади. Сподіваємося, що у 2017 р. прийде до свого логічного та вдалого завершення податкова реформа, а також реформа фінансової системи. За словами представників юридичного бізнесу, якісні реформи сприятимуть залученню в економіку інвестицій, відкриють нашу країну для бізнесу та, як наслідок, матимуть позитивний вплив на роботу юридичних компаній.

Тож вступаємо у 2017 р. з позитивним настроєм, оптимістичними очікуваннями, вірою у правильність обраного шляху розвитку! Бажаємо у новому році найголовнішого – миру нашій країні!

Питання до коментарів:

 1. На Вашу думку, яким був рік, що минає для українського юридичного бізнесу?
 2. Яким був для Вашої компанії?
 3. Назвіть три головні події/досягнення 2016 року, що сталися з Вашою юрфірмою?
 4. Чого очікуєте від 2017 року?
 5. Новорічне побажання колегам.

Сергій Свириба, керуючий партнер ЄПАП Україна

1.Про рік, що минає, колегами вже багато сказано як в рамках різноманітних форумів (яких, до слова, було дуже багато, здається, наговорилися на рік уперед), так і в різноманітних оглядах. Найбільше впадають в око наступні моменти:

 • юридичні фірми збільшують витрати на business development, що можна пояснити низьким завантаженням;
 • економічна ситуація, на жаль, не дозволяє ринку стати прозорішим;
 • поява нових гравців на ринку, збільшення конкуренції;
 • розробка альтернативних варіантів оплати послуг.

2. Для ЕПАП Україна рік був достатньо насиченим. Транзакційні практики залишаються у тренді, але показовим є те, що через глобальні зміни у них з’явилися досить унікальні міжнародні проекти. Варто зазначити про розквіт практики кримінального права та окремого напрямку – антикорупційного комплаєнсу. Практика інтелектуальної власності також набирає обертів. Як і раніше, судові спори залишаються в авангарді.

3. Особливо хочу відзначити наступні моменти:

 • Успішні bro bono проекти, результати яких ми бачимо вже сьогодні. Ми раді, що маємо можливість зробити свій внесок у роботу над законопроектом про благодійні смс-повідомлення (прийнятий у жовтні 2016 р.), наказ про допуск до відділень інтенсивної терапії (підписаний у червні 2016 р.);
 • Низка унікальних проектів як в Україні, так і за кордоном. ЄПАП Україна супроводжує перший у своєму роді проект ДПП у Грузії – створення госпітального кластера республіканського значення;
 • Розширення географії: ми активно працюємо над відкриттям нових офісів в інших юрисдикціях.
 • Збільшення команди: приєднання в ролі партнера до вашингтонського офісу бюро Джеймса Ворліка (високопоставленого американського дипломата);
 • Поряд із промисловими гігантами ЄПАП Україна вже другий рік поспіль входить до Реєстру великих платників податків на 2016 р.

5. У прийдешньому році бажаю всім чесної, відкритої і конкурентної боротьби.

Оксана Ільченко, партнер ЄПАП Україна 

4) Думаю, що в наступному році поглибиться розшарування на ринку юридичних послуг на юрфірми, які пропонують унікальні нестандартні рішення для клієнтів, а також на ті, які спеціалізуються на коммодитизованих продуктах. Більш інтенсивним стане тренд повернення юрфірмам частини роботи, яка протягом останніх років мігрувала в юрдепартаменти (насамперед, це робота у сфері комплаєнсу, де юридичні служби традиційно в конфлікті інтересів з «бізнесом»). Також впевнена, що скоро ми побачимо декілька цікавих експериментів на полігоні підвищення ефективності.

Анна Родюк

З повною версією матеріалу можна ознайомитись за посиланням.

Ключові контакти

повернутися назад